Fagyasztási Kisokos 6.rész : A helyes tárolás
A helyes tárolás
Tárolás időtartama
Az egyes élelmiszerek mélyhűtve tárolásának időtartama az élelmiszerek jellege és érzékenysége szerint különböző. Például a húskészítmények kapcsán megállapítható, hogy annál hosszabb ideig tárolható fagyasztva a hús, minél kevesebb a zsírtartalma. Vagyis általában a sovány húsokat hosszabb időn keresztül lehet tárolni, mint a zsíros húsokat. Az utolsó részünkben további részletes információkat olvashat ehhez a témához majd.
A tárolás időtartama azonban nemcsak az adott élelmiszertől, hanem a tárolási hőmérséklettől is függ.
- Mélyhűtött élelmiszereket legtovább a négy és háromcsillagos hűtőszekrény fagyasztó rekeszeiben, vagy fagyasztószekrényekben lehet tárolni. Ezeken a helyeken biztosított a – 18 °C-os tárolási hőmérséklet. Amennyiben Ön egy és kétcsillagos hűtőszekrénnyel rendelkezik, akkor az a hőmérséklet nem érhető el. Ezért az otthon lefagyasztott élelmiszerek 3 hét helyett maximum csak 1 hétig tárolhatóak. A kereskedelemben kapható mélyhűtött termékek csomagolásán megtalálható a javasolt tárolási időtartam. Ezen túlmenően fontos az is, hogy a lehető legkisebb mértékű legyen az esetleges hőmérséklet – ingadozás, illetőleg a legjobb, ha kizárjuk az ingadozás lehetőségét. Ezért többek között ügyeljen arra, hogy a hűtő -, vagy a fagyasztó – szekrény ajtaját mindig gyorsan csukja be, azért, hogy a lehető legkevesebb meleg levegő jusson be a készülékbe.
Átcsomagolás
Azért, hogy megőrizhesse az élelmiszer a minőségét, csomagolja át bizonyos esetekben az élelmiszert – akkor is, ha ez többletmunkával jár!
- Vegye ki a fóliába és a zacskóba csomagolt élelmiszert a csomagolásból, ha az már nem zár megfelelően.
- Az élelmiszert néha akkor is érdemes átcsomagolni, ha egyébként jól záródó Fagyasztó edényekben tároljuk: Ha például egy nagyobb mennyiséget kivett a tárolóból, akkor a megmaradt adagot tegye egy kisebb Fagyasztó edénybe.
A Tupperware választékában majdnem minden mélyhűtött adaghoz talál megfelelő Fagyasztó edényt.
A fagyasztó leolvasztása
A fagyasztószekrény ajtajának kinyitásakor vagy a nem elég szorosan egymásra csomagolt élelmiszer következtében nedvesség, pára kerül a fagyasztó belsejébe és ott jég-, valamint dérbevonatot képez, ami nemcsak a szagokat köti meg, hanem csökkenti a hasznos kapacitást is. Különösen hátrányos következménye a nedvesség bekerülésének a berendezésbe az, hogy ez által a készülék áramfogyasztása is megnő. Ezért ajánlatos a fagyasztószekrényből időről időre eltávolítani a fér illetve jégréteget.
Ennek gyakorisága a készülék kivitelezésétől, az ajtónyitás gyakoriságától, a fagyasztóban tárolt élelmiszertől és attól függ, hogy milyen csomagolással van ellátva a mélyhűtött élelmiszer.
A Tupperware jól záródó Fagyasztó edényei használatával nemcsak az élelmiszert, hanem a fagyasztó berendezést is optimálisan védi. Minden típusú fagyasztó berendezésre érvényes, hogy minél jobb a mélyhűtve tárolt élelmiszer csomagolása:
- annál kevesebb nedvesség távozik az élelmiszerből
- annál kevesebb jég képződik a fagyasztóban
- annál ritkábban kell a fagyasztót leengedni
- annál alacsonyabb szinten tartható a készülék energia fogyasztása
A fagyasztó készüléket akkor érdemes leengedni, ha egyébként is majdnem üres, illetve nagyobb adagok mélyhűtését megelőzően.
Ha a szekrényben van még fagyasztott élelmiszer, akkor ezeket megfelelően óvni kell a leolvasztás közben. Ennek érdekében a leolvasztás megkezdése előtt néhány órával „folyamatos üzemmódra”kell állítani a fagyasztót. Ekkor a mélyhűtött élelmiszerekben hidegtartalék keletkezik, és az élelmiszer ebben az állapotban jobban képes átvészelni a leengedés idejét.
A mélyhűtött élelmiszereket tegye szorosan egymás mellé, csomagolja be újságpapírba vagy takaróba, és lehetőleg hűvös helyen, például alacsony hőmérsékletre állított hűtőszekrényben tárolja.
Ügyeljen arra, hogy a mélyhűtött élelmiszereit a lehető leggyorsabban újra a megfelelő hőmérsékleten tárolja! Ehhez a használati utasítás ad segítséget. Így például forrásban lévő, vagy forró vízzel teli edényt lehet a fagyasztóba tenni, ami elősegíti a gyors leolvadást. Soha ne használjunk erre a célra fazekat. A fazék forró alsó része ugyanis felsértheti a fagyasztószekrény műanyag felületét, vagy megkarcolhatja a fagyasztó fémfelületét.
Ha befejeződött a készülék leolvasztása, kitisztítása és szárazra törlése, akkor annak érdekében, hogy a készülék elérje a tárolási hőmérsékletet, a fagyasztót ismét folyamatos üzemmódra kell állítani. Ha a készülékben a tárolási hőmérséklet megfelelő, akkor rögtön be kell pakolni a mélyhűtésre kerülő élelmiszereket.
Automatikus leolvasztás
Néhány fagyasztó készülék rendelkezik olyan berendezéssel, ami csökkenti a készülék belső terében a jég/dér képződését vagy a képződött jég-, ill. dérbevonatot automatikusan eltávolítja a fagyasztóból. Az ilyen készülékek nagyon praktikusak, segítségükkel megspórolhatjuk a készülék kézi leolvasztását. Ugyanakkor ezek a készülékek magasabb bekerülési költséget, kevesebb hasznos térfogatot és magasabb energiafogyasztást jelentenek.
Ha Ön automata leolvasztóval felszerelt fagyasztószekrénnyel rendelkezik, akkor is figyeljen arra, hogy a fagyasztót rendszeres időközönként le kell olvasztania. Ügyeljen arra is, hogy erre ne túl ritkán kerítsen sort.
Következő rész: Kíméletes kiolvasztás
Forrás: Tupperware Fagyasztó Brosúra